Oyun Coinleri Unutulmadı: Bu 5’i Büyüyor! Dev Yatırım Geldi

Blockchain teknolojisi, oyun dünyasında devrim yaratma potansiyeli taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu kadar dikkat çekmese de oyun coinleri için kritik adımlar atılmakta. Bu potansiyeli gören Arbitrum Vakfı, ekosistemi içinde oyun endüstrisinin gelişimini desteklemek için önemli bir adım attı. Vakıf, yeni kurulan Oyun Katalizör Programı (GCP) aracılığıyla üç yıl boyunca dağıtılmak üzere yaklaşık 215 milyon dolar değerindeki 225 milyon Arbitrum (ARB) tokeni ayırdı.

Arbitrum, oyun alanına yatırım yapıyor

Bu programın amacı, Arbitrum, Orbit ve Stylus’ın oyun geliştiricileri ve oyuncular arasındaki bilinirliğini ve kullanımını hızla artırmak, oyun topluluğu içinde büyümeyi ve katılımı teşvik etmek. Mart ayında ilk kez sunulan teklif, 7 Haziran’da %75’in üzerinde oy çoğunluğu ile resmi olarak onaylandı. Program, Arbitrum DAO’dan oyun geliştirmeyi teşvik etmek için iki yıllık bir süre boyunca 200 milyon ARB ayrılmasını talep etmeyi önermişti.

Teklife, oyun odaklı bir kuruluş olan Treasure DAO, L2Beat ve Wintermute gibi önemli isimler destek verdi. Blockworks Research ve Camelot DAO’nun muhalefetine rağmen teklif onaylandı. Treasure DAO, sosyal medya platformu X’de kutlama niteliğindeki bir tepkide, “Arbitrum oyunun evidir – biraz sihir yaratmaya başlayalım” ifadelerini kullandı.

Geliştiriciler 500 bin ARB alabiliyor

Fonun önemli bir kısmı yayıncılara ayrılmıştır. Yeni ve erken aşamadaki geliştiriciler, 500.000 ARB’ye (mevcut fiyatlarla yaklaşık 483.000 dolar) kadar hibe almaya hak kazanabilir. Öte yandan, daha köklü geliştiriciler, tokenlar, hisse senetleri veya benzeri düzenlemeler gibi bir değer paylaşım bileşeni içeren yatırımlar için başvurabilirler. Kalan fonlar, altyapı ile ilgili ödüllere ve operasyonel giderlere dağıtılarak ekosistemin büyümesini ve gelişmesini destekleyecektir.

Oyun Katalizör Programı’nın (GCP) günlük operasyonları özel bir ekip tarafından yürütülecektir. Bu arada, oyun, risk sermayesi, veri analizi ve DAO yönetimi uzmanlarından oluşan beş kişilik bir konsey stratejik denetim ve rehberlik sağlayacaktır. Bu yönetim yapısı, DAO’nun hedeflerine ulaşmada fonların etkili bir şekilde tahsis edilmesini sağlarken, yenilikçiliği ve hesap verebilirliği teşvik eder. Konsey ayrıca, yatırım kararları ve ekip atamaları üzerinde veto yetkisine sahiptir ve programın başarılı bir şekilde uygulanmasını ve kılavuzlarına uyulmasını garanti eder.

GCP, operasyonel giderlerini 25 milyon dolar ile sınırlayan sıkı bir mali çerçeve oluşturmuştur. Bu limiti aşan herhangi bir harcama, DAO’dan açık onay gerektirir. Ayrıca, Mart ayında Arbitrum DAO, Tornado Cash geliştiricileri Roman Storm ve Alexey Pertsev’in hukuki savunma masraflarını karşılamak için bir teklifi reddetti.

Oyun coinleri gelişiyor

Oyun endüstrisi geçen yıl 184 milyar dolar gelir elde etti ve tahminler 2024 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Bu bağlamda, MultiversX (EGLD) öne çıkan bir konumda. Oyun dünyasında giderek artan bir etkiye sahip olan EGLD, yüksek işlem hacmi ve düşük işlem ücretleriyle oyun geliştiricileri arasında popülerlik kazanıyor. Geliştirme faaliyeti açısından ikinci sırada Decentraland var. Decentraland (MANA) ise aynı dönemde 144,23 puan ve %48,05 kayıpla ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca Nine Chronicles Gold 102,7 puana sahipken ImmutableX (IMX) ve Skale (SKL) sırasıyla 76,87 ve 42,83 puana sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir