“Nerede O Eski Bayramlar” Demek Yerine Eski Bayramları Yaşatabilirsiniz

Uzmanlara göre, özlemle anılan eski bayramları çocuklara yaşatmak mümkün. Sosyal medyanın esiri olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan çocuklara aile birliğinin önemini anlatmak için bayramlar büyük bir fırsat sunuyor.

NLP Uzmanı Zihin Eğitmeni Burak Dalgül, konuyla ilgili değerlendirmelerinde anne babalara bayramları tatil fırsatı olarak değil, aile büyükleriyle bir araya gelme zamanı olarak değerlendirmelerini öneriyor.

Dalgül, “Nerede o eski bayramlar?” diye yakınmak yerine çocuklara eski bayramları yaşatmanın önemini vurguluyor ve şunları söylüyor:

“Bayram deyince aklımıza aile büyükleri ile birlikte olmak, sevdiklerimizle vakit geçirmek ve paylaşmak gelir. Bu paylaşımın özünde aile birliği ve sevgi yatar. Küçük yaşlarda bayramlarda en çok yapılan aktivitelerden biri de aile büyüklerini ziyaret etmektir. Bu ziyaretler sayesinde aile büyükleri ile bağlarımız güçlenir ve aile geleneklerimiz aktarılır.”

“Günümüzde ise teknoloji ve sosyal medya, dikkatimizi insanlarla paylaşmaktan uzaklaştırarak sanal dünyaya çevirdi. Bu durum, özellikle çocuklarda aile bilinci ve geleneksel değerlere bağlılık gibi konularda eksikliklere yol açabiliyor. Ebeveynlerin eski bayramları çocuklarına yaşatmak için yapabilecekleri en önemli şey, kendi çocukluklarındaki bayramları hatırlamak ve bu deneyimi çocuklarıyla paylaşmaktır. Birlikte aile büyüklerini ziyaret etmek, bayram sofralarını hazırlamak, geleneksel oyunlar oynamak ve bayram hikayeleri anlatmak gibi aktiviteler, çocuklara unutulmaz bir bayram deneyimi yaşatacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir